Strona główna Literatura, beletrystyka Fakty, reportaże, felietony
Wydawnictwo
Polecamy
Pakiet 9 książek (ZESTAW-5) erotyczna, romans 85%
356,00 zł 54,95 zł

Pakiet 9 książek (ZESTAW-5) erotyczna, romans

Popularne w księgarni
Mama kazała mi chorować
39,80 zł 11,95 zł
70%
Łamacz Dusz
39,80 zł 14,95 zł
62%
Zimowe serca
34,90 zł 11,95 zł
66%
Pasażer 23
39,80 zł 12,95 zł
67%
Dostawa Poczta Polska
Promocja!
Molestowane. Historie bezbronnych
Molestowane. Historie bezbronnych
39,90 zł 11,25 zł
Promocja!
Okrutna jak Polka
Okrutna jak Polka
44,00 zł 14,65 zł
Promocja!
Podwójna gra
Podwójna gra
39,99 zł 12,95 zł

Fakty, reportaże, felietony | tanie książki

Mali tułacze

Mali tułacze

11,75 zł   44,00 zł
Opis
Zamknij
Przeczytaj książkę Wojciecha Lady pt. "Mali Tułacze. Poruszająca opowieść o najmniejszych polskich uchodźcach wobec piekła II Wojny Światowej" z Wydawnictwa Prószyński i S-Ka. Poznaj historię tysięcy polskich dzieci zmuszonych do tułaczki po świecie. Wojenna zawierucha nie oszczędza nikogo. I choć konflikty zbrojne to "sprawy dorosłych", w ich wyniku cierpią również dzieci z każdej grupy wiekowej. Dlatego w publikacji tej natrafisz nie tylko na losy świadomych już nastolatków. Znajdziesz tu także opowieści o niedawno urodzonych maluchach, jak i o kilkulatkach wrzuconych w brutalną rzeczywistość. Dowiesz się, że niektóre z tych dzieci przychodziły na świat w wagonach. W zaplombowanych transportach jadących gdzieś w głąb Azji. Wojciech Lada w książce "Mali tułacze" przenosi czytelnika do roku 1940. Wtedy to dla kilkudziesięciu tysięcy polskich dzieci rozpoczęła się podróż. Żadne z nich wtedy jeszcze nie wiedziało, że potrwa ona aż osiem lat. W tym czasie mali bezbronni ludzie chorowali i umierali z głodu. Inni dorastali, przemierzając prawie wszystkie strefy klimatyczne naszego globu. I ocierając się o niemal wszystkie znane nam kultury. Ze zmrożonej Syberii dzieci przenoszono na stepy Azji, gdzie rodziła się ludzka cywilizacja. Stamtąd trafiały do Persji, której krajobrazy przywodziły na myśl scenerie znane z baśni tysiąca i jednej nocy. Kolejne miejsca na szlaku to Afryka, Indie, Nowa Zelandia czy Meksyk. Niektóre miały więcej szczęścia. Tysiącom polskich dzieci udało się bowiem uciec z Rosji razem z armią generała Władysława Andersa. Dorośli już "Mali tułacze" z reportażu Wojciecha Lady opisują ten czas jako najpiękniejsze lata życia. Jednak nawet dobiegając dziewięćdziesiątki płaczą, przywołując wspomnienia. Jedna z bohaterek książki podsumowuje tę wieloletnią podróż słodko-gorzkimi słowami. "Przeszłam piekło, ale widziałam rzeczy piękne".
Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej

Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej

12,65 zł   45,00 zł
Opis
Zamknij
Interesujesz się azjatycką kulturą? Chcesz poznać ją z kobiecej perspektywy? Sięgnij po "Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" Małgorzaty Sidz. Poznaj codzienne życie koreańskich kobiet, ograniczanych przez konserwatywne zwyczaje! "Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" odnosi się do koreańskiej kultury i wieloletniej tradycji, która nakazuje, aby kobieta była nie tylko odpowiedzialną matką, ale także posłuszną i inteligentną żoną. Małgorzata Sidz opowiedziała o życiu codziennym w Azji Wschodniej z kobiecego punktu widzenia. W rozmowach z Koreankami autorka dotykała problemów związanych z konserwatywnymi zwyczajami, wykluczeniem, marzeniami, obowiązkami, a także diasporą, burzliwą historią czy wojną. W reportażu nawiązuje również do polityki państwa starającego się podtrzymać utarte schematy. Pisarka wprowadza do literackiego świata dotąd nieznane fakty z życia azjatyckich żon, matek czy córek. Ukazuje odmienną perspektywę, wzbogaconą szczerymi i często intymnymi dyskusjami.
Za kratami

Za kratami

12,65 zł   42,00 zł
Opis
Zamknij
Myślisz, że znasz realia polskich więzień? Że jesteś ekspertem w tej dziedzinie, skoro przeczytałeś już dziesiątki książek lub obejrzałeś kilka seriali? Jesteś w błędzie! Bo tak naprawdę za więziennymi drzwiami rozgrywają się historie, które nie miały prawa ujrzeć światła dziennego. Które są przeznaczone wyłącznie dla ludzi o mocnych nerwach. Historie, które Artur Górski wyjawia w książce "Za kratami". Więzienny świat skrywa wiele mrocznych sekretów i tajemnic. Z kolei rzeczywistość więźniów w niczym nie przypomina przedstawianej przez większość źródeł sielanki. Za kratkami trwa prawdziwa walka o przetrwanie. Tam odnajdą się wyłącznie najsilniejsi. Nie obowiązują żadne prawa. Właśnie w takich warunkach przychodzi spędzić osadzonym lata swojego wyroku. W miejscu, gdzie o wszystko trzeba walczyć. O rzeczy codziennego użytku czy drobne przyjemności, na które my często nie zwracamy nawet uwagi. Bo przecież to takie oczywiste, że po prostu są. A jednak nie wszędzie tak właśnie wygląda rzeczywistość. Mówi się, że człowiek potrafi docenić coś tak naprawdę dopiero w momencie, gdy to straci. Czasami nawet bezpowrotnie. Być może podobnie jest wśród osadzonych więźniów, gdzie każdy kolejny przeżyty dzień to już ogromny sukces.
Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL

Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL

14,65 zł   46,00 zł
Opis
Zamknij
Przodownictwo pracy w PRL-u to temat niemal zupełnie zapomniany. Starsze pokolenia mogą jeszcze kojarzyć go ze słynnym niegdyś filmem Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru". Młodsi - już z niczym. A przecież to historia bardzo daleka od banału, przepełniona heroizmem i ludzkimi dramatami, obrazująca doskonale grozę stalinizmu i komunistyczną utopię. W trudnej powojennej rzeczywistości tysiące robotników uwierzyło w obietnicę lepszego, socjalistycznego jutra i zaangażowało się bez reszty w masowy ruch współzawodnictwa pracy. W wyścigowym tempie wznosili domy i wydobywali węgiel, bijąc kolejne rekordy, wyrażane w setkach procent tak zwanej normy. Pracowali w błysku fleszy i przy aplauzie propagandy, patrzyli ze zdjęć w gazetach i ogromnych portretów, nazwiska najsławniejszych górników, murarzy czy stoczniowców znała cała Polska. Jednak opowieść o ludzkiej determinacji, poświęceniu i komunistycznej mitologii jest w swoim najgłębszym wymiarze uniwersalną historią, mówiącą o śmierci idei. Entuzjazm ludzi został przez władze kompletnie zmarnowany, a podwyższanie norm aż do absurdu przerodziło współzawodnictwo w prawdziwy koszmar. Przodownictwo pracy stało się symbolem stalinowskiej przemocy, a przodownicy - wrogami społeczeństwa, które nie chciało pracować do upadłego, ale po prostu żyć. Trudno uwierzyć, ale ruch w skarlałej i zupełnie pozbawionej znaczenia formie przetrwał właściwie do końca PRL-u, a przodownikami pracy były nawet tak ważne dla naszej historii osoby jak Anna Walentynowicz. Ostatecznie przeminął wraz z ustrojem. Jednak nawet dziś, kompletnie zapomniany, niesie ze sobą ważną treść - przestrogę z odległej przeszłości, aktualną w każdym miejscu i każdym czasie. Andrzej Janikowski jest niezależnym dziennikarzem i pisarzem. Współpracował z licznymi czasopismami. Jest autorem thrillera "Wiwisekcja zbrodni".
Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami

Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami

13,65 zł   43,00 zł
Opis
Zamknij
"Nawet jeśli umrę w drodze. Twarzą w twarz z uchodźcami" Moniki Białkowskiej to książka, która będzie poruszała aktualne tematy tak długo, jak długo na świecie będą wojny i ubóstwo. Dramatyczne historie uchodźców z różnych państw to historia o nadziei i poszukiwaniu godnych warunków życia. W ciągu trzech miesięcy autorka odwiedziła cztery kraje i rozmawiała z reprezentantami dziesięciu różnych narodowości. Jej celem było zrozumienie motywów, jakimi kierują się uchodźcy, a także zgłębienie och losów po opuszczeniu własnych krajów. Wyjątkowo piękna Negin wyjechała do Niemiec, aby rozpocząć tam pracę w policji. Merhavi zmaga się z dojmującą samotnością, a opiekując się osobami starszymi, marzy o miłości, a z kolei Mahfoud pracuje w rzymskim butiku z ubraniami. Ich losy pokazują niezwykle skomplikowane pod wieloma względami życie uchodźców, często zderzenie z okrutną rzeczywistością, ale zawsze nadzieję na lepsze jutro. Podobno emigrant to ktoś, kto stracił wszystko oprócz akcentu. Czy tak samo jest z tymi, którzy wyjeżdżają, uciekając przed biedą lub wojną?
Okrutna jak Polka

Okrutna jak Polka

14,65 zł   44,00 zł
Opis
Zamknij
"Okrutna jak Polka" to książka, którą powinna przeczytać każda polska kobieta. Przeczytać i głęboko przemyśleć. "Okrutna jak Polka" to książka o nas. Każdy zna pojęcie "męska solidarność". Czy istnieje solidarność kobiet? Autorka książki w to wątpi. No, może w niektórych sprawach... Młynarska udowadnia, że jesteśmy ofiarami patriarchatu. Żyjemy w państwie, w którym, mimo pozornego równouprawnienia, kobiety mniej zarabiają i zajmują mniej lukratywne stanowiska. Każda kobieta zna uczucie poniżenia i padła ofiarą przekraczania granic przez mężczyzn. Jednak Młynarska naświetla obraz z nieco innej strony. Zwraca uwagę na wzajemnie relacje kobiet, na to, że kobiety się wzajemnie nie lubią i nie szanują, mało tego - bezlitośnie się zwalczają. Jest w tym sporo prawdy. Jesteśmy dobre w tym, aby dogryzać sobie nawzajem tak, żeby zabolało. Poza tym same wpadamy w tę pułapkę - jak często za uchybienia mężczyzn winimy nie ich, a inne kobiety? Autorka, akcentując ten fakt, dowodzi, że jeśli nie zmienimy stosunku do innych kobiet, pozostaniemy skazane na życie w cieniu mężczyzn. Powodów do zwalczania siebie nawzajem upatruje w kompleksach kobiet, w poczuciu niższości - od dzieciństwa wpajano nam uległość i posłuszeństwo. Ale jesteśmy dorosłe - mamy moc, by to zmienić. Tylko trzeba chcieć.
Dzień, w którym umarł Kapuściński

Dzień, w którym umarł Kapuściński

14,65 zł   45,00 zł
Opis
Zamknij
Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o ginącym świecie reporterów, których relacje z konfliktów wojennych śledził cały świat. Roberto Mayo to reporter, który w ciągu swojej kariery dziennikarskiej zwiedził wszystkie najważniejsze fronty świata. Razem z Tobiasem Hope'em - zawodowo fotografem, a prywatnie przyjacielem - przeżywają przygody, których nie powstydziłby się sam Indiana Jones. Jako jeden z ostatnich korespondentów wojennych działających w starym stylu, Roberto przedstawia czytelnikowi plejadę Kapuścińskich na wyginięciu, dla których "życie na krawędzi" jest doskonałym opisem codzienności. W inspirowanej prawdziwymi doświadczeniami z placów boju powieści, główni bohaterowie, reprezentanci znikającego pokolenia, stawiają na szali własne życie. Gdy nadstawiają karku i przeżywają miłości, ich życie prywatne rozpada się na kawałki. Ile są gotowi zapłacić za doświadczenia, którymi będą mogli podzielić się z całym światem? Ramón Lobo posiada niezwykłą umiejętność oddawania każdego słowa w jego dokładnym znaczeniu, bez zbędnej retoryki i egzaltacji – w służbie tego, co widzi, słyszy i czuje. José Saramago
Dlaczego pływamy

Dlaczego pływamy

10,95 zł   39,90 zł
Opis
Zamknij
Bestseller "Los Angeles Times" i "Boston Globe", a także książka, którą według "New York Timesa" po prostu trzeba znać. Czytelnicy zachwycają się jej niezwykłą tematyką i wyjątkowym stylem, który umożliwia niemal organiczny kontakt z bliskim ludziom żywiołem! W wodzie czyha na ludzi wiele niebezpieczeństw, coś nas do niej jednak nieustannie przyciąga. A przecież, w przeciwieństwie do wielu innych stworzeń, nie jesteśmy urodzonymi pływakami. Musimy się tej umiejętności nauczyć. Co takiego jest w wodzie, że czujemy z nią niezwykle silną więź? Mistrzyni reportażu Bonnie Tsui, umiejętnie przeplatając dawne oraz współczesne historie dotyczące pływania z wątkami osobistymi, ukazuje w tej książce głęboką i wieloaspektową relację człowieka z wodą. Znajdziesz tu fascynujące opowieści o prehistorycznych amatorach sportów wodnych z "zielonej Sahary", klubie pływackim z ogarniętego wojną Bagdadu, którego członkowie spotykali się w eleganckim basenie pałacowym Saddama Husajna, o Brytyjkach z epoki wiktoriańskiej, które odważyły się upomnieć o prawa kobiet do... bezpiecznego korzystania z wody, o współczesnych pływakach japońskich zwinnie sunących przez taflę w zbroi samuraja, o społecznościach wodnych nomadów i wiele, wiele innych. Dowiesz się z niej ponadto, jakie korzyści zdrowotne przynosi nam pływanie, a zanurzając się w lekturze, być może nabierzesz ochoty, by natychmiast wskoczyć do wody i doświadczyć jej oczyszczającego działania. Pływanie bowiem - jak twierdzi autorka - to tunel czasoprzestrzenny, pozwalający nam wyrwać się na chwilę z nieprzerwanie mielących żaren codzienności. Zanurzenie przynosi wewnętrzny spokój i ciszę. Czasami celem jest właśnie pływanie aż do całkowitego "wyłączenia". Wchodzimy w niemal hipnotyczny stan medytacji, licząc długości i koncentrując wzrok na grze światła, wywoływanej przez promienie słońca muskające wodę na torach. Przemykamy od myśli do myśli, aż wreszcie na chwilę zapada zupełna cisza. W tej krótkiej chwili jesteśmy całkowicie wolni od ciężaru myślenia. Płynęliśmy tego dnia w szóstkę. Woda miała temperaturę niespełna 14°C, jej powierzchnię chłostał lekki wiatr. Przyby¬liśmy na Alcatraz przed dziewiątą rano i udało nam się złapać rozpoczynający się przypływ. Przejmujący chłód wody na chwilę odebrał mi oddech. Przegrupowaliśmy się, żeby po raz ostatni pomachać naszej łodzi i jej pilotowi. Na zdjęciach z tamtego poranka mam uśmiechniętą twarz. Wyglądam, jakby było mi cieplej, niż było faktycznie; słońce odbija się od moich okularów polaryzacyjnych, rzucając srebrne refleksy. Odwróciliśmy się w wodzie w stronę miasta i popłynęliśmy. Odgarniając ramionami wodę, szybko złapałam rytm i pły¬nięcie przestało wydawać się walką. Nagle stało się prostsze, przyjemnie regularne: oddech, wymach, wymach, oddech. Na to byliśmy przygotowani. Ciasny pancerz, który zacisnął się wokół mojej klatki piersiowej, gdy wchodziłam do wody, nagle opadł i zaczęłam wypatrywać pojawiających się od czasu do czasu białych grzebieni fal raczej z ekscytacją niż obawą. Powyższy opis pochodzi od wydawcy. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Instagram bez filtra

Instagram bez filtra

11,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Przeczytaj niepublikowaną dotąd historię powstania Instagrama i starcia jej idealistycznych twórców z agresywną polityką giganta – Facebooka. W 2010 roku Kevin Systrom i Mike Krieger uruchomili fotograficzny serwis społecznościowy połączony z prostą aplikacją mobilną. W krótkim czasie Instagram stał się niezwykle popularny, również za sprawą celebrytów udostępniających na tej platformie mniej lub bardziej prywatne zdjęcia i filmy. Po niecałych dwóch latach firmę, w której zatrudniano wówczas zaledwie trzynaście osób, kupił Facebook, płacąc legendarną sumę miliarda dolarów. Sarah Frier, reporterka agencji prasowej Bloomsberg News, ekspertka od mediów społecznościowych, odsłania przed nami tajemnice funkcjonowania Instagrama, prezentuje sylwetki jego założycieli oraz zdradza szczegóły dotyczące aktywności celebrytów i influencerów. Z jej książki dowiesz się ponadto, jak wygląda kultura startupowa w Dolinie Krzemowej i na czym polegała ingerencja Instagrama w wybory, a także poznasz kuluary rywalizacji mediów społecznościowych. Autorka przekonuje, że Instagram zmienił nasze spojrzenie na rzeczywistość, funkcjonowanie handlu, usług, rozrywki czy turystyki. Przewartościował podejście do rodzicielstwa, chirurgii plastycznej i urody, a co najbardziej zaskakujące, wpłynął na nasze zdrowie psychiczne. Czy tego chcemy, czy nie, świat wygląda teraz inaczej… Fascynująca lektura dla każdego użytkownika aplikacji Instagrama, a także każdego influencera czy specjalisty od mediów społecznościowych.
Na ostrzu noża

Na ostrzu noża

11,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Ludzki mózg to organ, który kryje w sobie wiele tajemnic. Stanowi obiekt badań licznych naukowców, którzy wciąż zgłębiają jego tajemnice i próbują odnaleźć sposoby na leczenie schorzeń zaburzających jego pracę. Sięgnij po książkę pod tytułem "Na ostrzu noża", którą napisał Rahul Jandial, i przekonaj się, jak wygląda rzeczywistość na sali operacyjnej z perspektywy słynnego neurochirurga! Publikacja ukazuje realia pracy lekarza, który dysponuje wyjątkową wiedzą i umiejętnościami. Neurochirurg przyznaje się jednak, że nie zawsze są one wystarczające, aby ocalić pacjenta przed śmiercią. Jednocześnie przybliża przypadki tysięcy ludzi, którzy dzięki niemu zostali wyleczeni z raka mózgu i mogą wieść szczęśliwe życie. Nie brakuje wzruszających i dramatycznych chwil, gorzkich porażek, które odciskają piętno, a także spektakularnych zwycięstw nad bezlitosnymi chorobami i upajającego poczucia potęgi, która drzemie w medycynie. To połączenie skomplikowanych opisów procedur, zabiegów i operacji oraz wejrzenia do umysłu tego, który z powodzeniem uzdrawia mózgi innych.
Broad Peak. Niebo i piekło

Broad Peak. Niebo i piekło

15,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Książka "Broad Peak. Niebo i piekło" jest przejmującym reportażem, który odsłania jeden z najmroczniejszych rozdziałów polskiego himalaizmu - wyprawy na Broad Peak. Jakie są kulisy tego potwornego zdarzenia? Jak życie w ciągłym napięciu i niepewności wpływa na bliskich? O tym właśnie piszą dziennikarze Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński. W 2013 roku czwórka polskich himalaistów (Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski oraz Artur Małek) podjęli się karkołomnego wyzwania - zimowej wyprawy na Broad Peak. Dwóm z nich - Berbece oraz Kowalskiemu - udało się zdobyć szczyt, ale zapłacili za to najwyższą cenę - zginęli bowiem przy próbie zejścia z góry. Autorzy reportażu próbują dotrzeć do przyczyn tragedii. Stawiają hipotezy i starają się zbudować wiarygodną retrospekcję w oparciu o fakty i przeprowadzone rozmowy. Książka ukazuje aspekt himalaizmu także od drugiej, mniej sensacyjnej strony, lecz nie mniej istotnej. To perspektywa rodzin, które czekają na swoich bliskich, nigdy nie mogąc być pewnym ich szczęśliwego powrotu. Bartek Dobroch jest dziennikarzem i przewodnikiem tatrzańskim. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz "Gazetą Wyborczą". W 2009 roku otrzymał Pióro Nadziei za najlepsze teksty o prawach człowieka.
Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic

Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic

13,35 zł   49,99 zł
Opis
Zamknij
Dlaczego kobiety decydują się wstąpić do zakonu, gdzie składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości? O wszystko muszą pytać matkę przełożoną, nie dysponują pieniędzmi (nawet tymi, które same zarabiają), rezygnują z relacji romantycznych i seksualnych. Czym podszyta jest ich motywacja? Czy żałują czasem tej decyzji? Justyna Dżbik-Kluge – jak sama o sobie mówi: ateistka z dwójką nieochrzczonych dzieci, w małżeństwie bez ślubu kościelnego – zagląda za mury żeńskich klasztorów. Rozmawia z zakonnicami i z byłą siostrą zakonną. Sprawdza, ile jest prawdy w naszych wyobrażeniach o życiu sióstr. Zadaje trudne pytania o nadużycia, pieniądze i władzę; o to, jak się odnajdują w instytucji zdominowanej przez mężczyzn. Czy ślubując posłuszeństwo, mogą żyć po swojemu? Co łączy je z kobietami, które nie wybrały tak rygorystycznego życia? Ta książka jest jak dziennik z wyprawy do innego świata. Autorka próbuje zrozumieć wybory sióstr, problemy, z którymi się zmagają, ich życie w zhierarchizowanym systemie, w którym łatwo jest czasem stracić z oczu człowieka.
Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska

Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska

12,25 zł   39,99 zł
Opis
Zamknij
Książka dla sympatyków literatury non-fiction. Dziennikarskie śledztwo w sprawie sprzed blisko 150 lat. Przekonaj się, jak prowadzono dochodzenia w XIX wieku. Sięgnij po publikację Natalii Budzyńskiej "Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska". Okazuje się, że skandale w Kościele nie są domeną współczesności. 150 lat temu dyskusja wokół Kościoła, jego funkcjonowania, jako instytucji i wpływu na życie jednostek, była co najmniej tak żywiołowa, jak dziś, jeśli nie jeszcze gorętsza. O wydarzeniu, które zelektryzowało opinię publiczną nie tylko w kraju, ale także odbiło się szerokim echem na całym świecie, pisze w swojej książce, zatytułowanej "Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska", Natalia Budzyńska. W drugiej połowie XIX wieku do Sądu Rejonowego w Krakowie wpłynął anonim, w którym informowano o przetrzymywaniu w nieludzkich warunkach zakonnicy w klasztorze karmelitanek bosych na Wesołej (przedmieścia Krakowa). Sprawa była o tyle delikatna, że był to klasztor objęty klauzurą. Udało się jednak uzyskać zgodę na wejście komisji sądowej do wspomnianego klasztoru i zażądanie widzenia z siostrą Barbarą Ubryk. W pustej celi, bez dostępu do światła i wygód, wśród resztek słomy, gnijącego jedzenia i odchodów, znaleziono zupełnie nagą kobietę. Jak się okazało, była ona więziona w celi przez ponad 20 lat, a prócz choroby psychicznej, będącej przyczyną jej odosobnienia, stwierdzono u niej skrajne wyczerpanie fizyczne. Ujawnienie tej sprawy przez prasę wywołało zamieszki w Krakowie, a o historii tej dyskutowano nie tylko w kraju, ale i za granicą. Natalia Budzyńska odkrywa kulisy tej sprawy, która wywołała tak gorące dyskusje wokół Kościoła. W swym popartym dokumentami dziennikarskim śledztwie, ukazującym skandal w polskim Kościele, który odbił się szerokim echem na świecie, stara się dociec, kim była Barbara Ubryk i dlaczego spędziła 21 lat w nieogrzewanej, ciemnej i brudnej celi, zamknięta za podwójnymi drzwiami. Wyjaśnia, dlaczego śledztwo w sprawie przetrzymywania zakonnicy zostało ostatecznie umorzone, a także jak funkcjonowała psychiatria półtora wieku temu.
Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu

Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu

14,35 zł   44,99 zł
Opis
Zamknij
Kapitalizm mówi, że każdy może stać się bogaty, jeśli tylko będzie miał na siebie dobry pomysł i zabierze się do niego z wielkim oddaniem. Czasem tak jest, a czasem trafiamy na stanowiska, które zwyczajnie nie mają żadnego sensu. Bardzo często nie są potrzebne nikomu, a ich efekty nie mają znaczenia w żadnym aspekcie. Zakład pracy nigdy nie jest miejscem, w którym chcemy być, a jednak wciąż tam pozostajemy. Z humorem i smutkiem poczytaj o tym w książce "Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu". Książka ta została napisana przez osobę, która niegdyś była naiwnym studentem socjologii. Naiwnym, bo sądził, że praca jest, jak go uczono, celową i rozumną działalnością człowieka. Nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością, z którą się spotkał. Dookoła niego były jedynie nadmierna władza, taśmowa powtarzalność czynności, eksploatacja i ciągłe specjalizacje, które nie miały żadnego sensu. W prosty sposób można to nazwać kretynizmem, który rozwija się nadzwyczaj dobrze. Jest to zbiór przemyśleń osoby, która przeszła przez różne stanowiska w swoim życiu. Zaczynała od sprzedaży na stoisku z okularami przeciwsłonecznymi, przeszła przez bycie wykładowcą na katolickiej uczelni, aby znaleźć się w korporacyjnym świecie zachodniego kapitału. Opowieść ta, choć smutna, jest też przepełniona gorzkim humorem.
Dżuma. Czarna śmierć

Dżuma. Czarna śmierć

15,95 zł   52,90 zł
Opis
Zamknij
Najbardziej wyniszczająca epidemia wszech czasów Zwłoki wrzucone do zbiorowych mogił, wozy zbieraczy trupów przemierzające ulice, mężowie porzucający umierające żony i rodzice opuszczający konające dzieci w obawie przed zarażeniem. Chmury pyłu unoszące się nad drogami pełnymi zatrwożonych uciekinierów, statki widma z trupami zamiast załogi i zdziczałe dzieci błąkające się po opustoszałych górskich wioskach. John Kelly opisuje atmosferę, panującą wśród mieszkańców Sieny czy Awinionu, kiedy dowiadywali się, że w sąsiednich miastach każdego dnia umierają tysiące. Jak to jest wybierać między własnym życiem a obowiązkiem wobec śmiertelnie chorego dziecka? Jak żyć w społeczeństwie, w którym więzy krwi, uczucia i prawa straciły wszelkie znaczenie? Czarna śmierć to jedno z najbardziej niewyobrażalnych wydarzeń w historii ludzkości – warte przypomnienia zwłaszcza teraz, gdy problem epidemii jest znów tak aktualny.
Egzekutor

Egzekutor

14,45 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
Wojna raz na zawsze odmienia losy tych, którzy jej doświadczyli. Jest nieodłącznie związana ze strachem, cierpieniem, a także niepewnością jutra. Sięgnij po książkę pod tytułem "Egzekutor", którą napisał Marcel Woźniak i przekonaj się, czy nawet w tak trudnym czasie można zachować człowieczeństwo! Felix Landau zapisał się na kartach historii jako wcielenie najprawdziwszego zła. Bezgranicznie oddany Hitlerowi posłusznie wypełniał rozkazy swego przywódcy, bez mrugnięcia okiem pozbawiając życia Żydów. Swoje obowiązki wykonywał z radością i zatrważającym zaangażowaniem. Mordowanie szybko stało się dla niego rozrywką, do której nie potrzebował żadnego pretekstu. Wystarczyło, aby ktoś spojrzał na mężczyznę w niewłaściwy sposób, powiedział o jedno słowo za dużo lub po prostu nie przypadł mu do gustu. Było to jednoznaczne z wyrokiem śmierci. Jedyną osobą, wobec której Landau żywił ciepłe uczucia, była wybranka jego serca. To do niej pisał listy miłosne, w których nie tylko zapewniał o oddaniu i miłości, ale i dzielił się szczegółami zabójstw, których dokonywał. Ta książka to fascynująca podróż do umysłu bezwzględnego nazisty, w którym nie było miejsca nawet na odrobinę dobra.
Szaleństwo w ciemnościach. Tragiczna historia zaginięcia statku Erebus

Szaleństwo w ciemnościach. Tragiczna historia zaginięcia statku Erebus

15,95 zł   59,90 zł
Opis
Zamknij
HMS „Erebus” był jednym z najwspanialszych okrętów, weteranem przełomowych ekspedycji na krańce świata. W 1848 roku wraz z siostrzaną jednostką HMS „Terror” i 129 członkami wyprawy zaginął w Arktyce podczas próby wytyczenia trasy przez Przejście Północno-Zachodnie, a jego los spowiła mgła tajemnicy. W 2014 roku został odnaleziony. Oto jego historia. Książka Szaleństwo w ciemnościach to barwny opis doświadczeń tych, którzy jako pierwsi postawili stopę na Ziemi Wiktorii w Antarktydzie, a zaledwie kilka lat później jeden po drugim zamarzli w lodach Arktyki poza zasięgiem desperackich misji ratunkowych. To cudownie sugestywna relacja z prawdziwie niezwykłej przygody, wskrzeszonej przez podróżnika i gawędziarza.
Mój ukochany syn

Mój ukochany syn

14,45 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
Josh miał dziewiętnaście lat i świat u stóp, kiedy wszystko się zmieniło. Niespodziewane pogorszenie zdrowia psychicznego doprowadziło do myśli i planów samobójczych. Jego matka, autorka bestsellerów Amanda Prowse, zaczęła desperacko szukać sposobów, by mu pomóc. Cierpienie Josha było cierpieniem całej rodziny. Każdego dnia bliscy obserwowali jego walkę, bojąc się chwili, w której mógłby ją przegrać. STATYSTYKI DOTYCZĄCE ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY SĄ PRZERAŻAJĄCE. POCZUCIE BEZRADNOŚCI RODZICÓW I ICH CIERPIENIE NIE ZNA GRANIC. TA KSIĄŻKA TO PRAWDZIWY I SZCZERY OPIS ŻYCIA Z DEPRESJĄ. TO ROZDZIERAJĄCA SERCE OPOWIEŚĆ MATKI O BÓLU PATRZENIA NA CIERPIENIE UKOCHANEGO DZIECKA.
W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach

W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach

14,45 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
"W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach" autorstwa Amy Bloom to poruszająca opowieść o pożegnaniach i radzeniu sobie ze śmiercią najbliższych osób. Książka Amy Bloom to zapis prawdziwych wydarzeń, których doświadczyła w swoim życiu autorka. Zmiany zachowania, problemy z pamięcią i stopniowe izolowanie się od otoczenia to objawy, które dotknęły jej męża, co skłoniło parę do poszukiwania przyczyny takiego zjawiska. Okazało się, że sytuacja ta wynika z rozwijającej się u Briana choroby Alzheimera, której diagnoza stała się wyrokiem dla całej rodziny. W związku z brakiem możliwości zatrzymania postępu zmian otępiennych Amy i Brian zdecydowali się na podjęcie trudnej decyzji, jaką było zgłoszenie się do szwajcarskiej organizacji Dignitas. Możliwość poddania się przez Briana eutanazji stała się inspiracją do stopniowego rozliczania się ze swoim dotychczasowym życiem. W przypadku tego kochającego się małżeństwa z wieloletnim stażem poskutkowało to pełną nadziei i humoru opowieścią, którą Bloom zawarła w swojej książce.
Dzieci nazistów

Dzieci nazistów

14,45 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
"Dzieci nazistów" to siedem wstrząsających opowieści o losach dzieci słynnych, nazistowskich zbrodniarzy. Ojciec wychodzi do pracy. Na pożegnanie całuje ukochaną córkę w głowę, potem wsiada do czarnej, lśniącej limuzyny. Za chwilę dojedzie do biura. Tam, jednym podpisem wyśle do komór gazowych miliony niewinnych ludzi... Ta scena nie jest jedynie wytworem wyobraźni autora. A stanie się tym bardziej rzeczywista, gdy uświadomimy sobie, że córka miała na imię Gudrun, natomiast ojcem był nie kto inny, jak czołowy hitlerowski zbrodniarz, Heinrich Himmler. II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku. Nazistowskich zbrodniarzy spotkały różne losy. Jedni zostali ujęci i skazani w procesach norymberskich. Inni uniknęli odpowiedzialności, odbierając sobie życie, a jeszcze inni, uciekając za granicę. Ich działalności, zbrodniom, procesom poświęcono liczne książki, filmy, artykuły prasowe. Lecz ich życie prywatne w dużej mierze było i nadal jest owiane tajemnicą. A przecież wielu z nich miało rodziny: żony i dzieci. Co stało się z tymi dziećmi po wojnie? W jaki sposób przyszło im stawiać czoła prawdzie o tym, jak strasznych rzeczy dopuścili się ich ojcowie czy krewni? Na kartach książki "Dzieci nazistów" Jarosław Molenda opowiada siedem historii, z których każda jest inna, lecz na równi dająca do myślenia. Gudrun Himmler do końca pozostała wierna nazistowskiej ideologii. Syn Bormanna przyjął święcenia kapłańskie. Syn Alberta Speera, ulubionego architekta Hitlera, z dumą odnosił się do dokonań ojca. Przeciwnie syn niesławnego doktora Mengele, który ojca zdecydowanie potępił. Czy jednak udało mu się odciąć od potwornego piętna, jakie doktor Mengele zostawił mu w spadku?
Pochowani w niebie. Niezwykła historia szerpów w najtragiczniejszym dniu na K2

Pochowani w niebie. Niezwykła historia szerpów w najtragiczniejszym dniu na K2

10,95 zł   39,90 zł
Opis
Zamknij
“Pochowani w niebie” to pełna napięcia opowieść, w której poznajemy kulturę i zwyczaje Szerpów przedstawione na tle największych wspinaczek górskich. Kiedy myślimy o wspinaczkach, szczególnie na ośmiotysięczniki, przed oczami mamy dzielnych i wytrwałych himalaistów. Kto jednak pamięta o Szerpach, którzy ruszają na pomoc, zakładają liny poręczowe i zawsze towarzyszą zdobywaniu szczytów? O nich i ich kulturze przeczytamy w książce “Pochowani w niebie”. Historie o Szerpach rzadko wyciągane są na światło dzienne. Mało kto o nich pamięta, nawet jeśli jako jedyni przeżyją wyprawę. Kiedy w 2008 roku 11 osób straciło życie na K2, to właśnie jedynie dwóch Szerpów przeżyło. Po raz pierwszy autorzy postanowili oddać im głos. Opowiadają więc historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi w rodzinne strony. Na Szerpów nie czekają czekany, profesjonalny sprzęt czy wielka chwała. To, co robią, jest dla nich normą i codziennością. “Pochowani w niebie” to książka, która ukazuje Szerpów z zupełnie innej strony. Wreszcie ktoś dał im możliwość opowiedzenia swojej historii; ktoś zainteresował się ich losem i zauważył, jak ogromną odwagą muszą się wykazywać.
Piąta Aleja, piąta rano

Piąta Aleja, piąta rano

11,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Jesienią 1960 roku na nowojorskiej Piątej Alei o piątej rano padł pierwszy klaps na planie jednego z najsłynniejszych filmów w historii – Śniadania u Tiffany’ego. W pełnej porywających faktów i anegdot opowieści Wasson przedstawia nie tylko kulisy powstawania filmu, lecz także dokumentuje burzliwą epokę przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Ameryce – przed rewolucją seksualną dzieci kwiatów, powszechnym dostępem do antykoncepcji i zanim mała czarna stała się symbolem elegancji. Autor pokazuje plan filmowy, przybliża stosunki panujące wśród członków ekipy i narastające między nimi animozje. Jednocześnie szerokim spojrzeniem ogarnia wpływ Audrey Hepburn na modę, politykę dotyczącą płci i budzenie się nowej moralności. Pojawiają się wielkie postacie tamtych czasów: Truman Capote, Audrey Hepburn, Blake Edwards, Henry Mancini, a także Marylin Monroe, Billy Wilder czy Akira Kurosawa. Dlaczego filmowa opowieść o Holly Golightly miała kłopoty z cenzurą? Czym różni się od powieści Capote’a? Co zmieniła w życiu milionów młodych kobiet, które nie chciały żyć jak ich matki? Tę książkę – pełną smakowitych szczegółów – czyta się jak powieść o dawnym Hollywood, pełnym uroku i mrocznych tajemnic.
Podziemie. Świat pod naszymi stopami

Podziemie. Świat pod naszymi stopami

10,95 zł   39,90 zł
Opis
Zamknij
Ambitna i zapierająca dech w piersiach książka o niezwykłym krajobrazie podziemi. "Podziemie. Świat pod naszymi stopami" autorstwa Willa Hunta to książka będąca swego rodzaju dziennikiem z podróży i filozoficznymi meandrami. Podziemia pełne są katakumb, jaskiń, zapomnianych miast czy opuszczonych stacji metra. Świat pod naszymi stopami jest o wiele ciekawszy i zawiły, niż mogłoby się wydawać. Kiedy nastoletni Hunt odkrywa, iż pod jego domem mieści się opuszczony tunel, rodzi się w nim fascynacja do tych mrocznych i zapomnianych czeluści. Fascynacja, która przeradza się w obsesje. W pozytywnym znaczeniu, gdyż często to właśnie obsesja jest często motorem napędowym postępu i nauki. Książka ta to swoisty list miłosny autora, którego adresatem jest wszystko, co czai się pod powierzchnią. Hunt podczas swych podróży spotyka innych, podobnych sobie zapaleńców. Spędza kilka dni w paryskich katakumbach, gdzie ze zdumieniem odkrywa, iż te są nie tylko miejscem wiecznego spoczynku, lecz także zakazanych imprez. W Australii trafia na pustkowie, gdzie wraz z pewną rodziną Aborygenów schodzi do mającej ponad 35 tysięcy lat kopalni. Wraz z naukowcami z NASA bierze udział w badaniach kilometr pod łańcuchem górskim Black Hills.
Pacjenci

Pacjenci

13,95 zł   59,90 zł
Opis
Zamknij
Sztuczna nerka, nowe serce. O początkach transplantologii Autor bestsellerowych Ginekologów i Stulecia chirurgów. Tym razem Jürgen Thorwald opowiada o powstaniu i rozwoju jednej z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej fascynujących dziedzin medycyny – transplantologii. Opisując historie pacjentów, Thorwald kreśli dzieje jednego z najśmielszych pomysłów ludzkości – wymieniania uszkodzonych narządów na nowe. Autor oddaje głos cichym bohaterom medycyny – chorym, których wola życia i odwaga, by poddać się nowatorskim i ryzykownym zabiegom, przyczyniły się do uratowania ludzkich istnień. Dzięki nim lekarze, odkrywcy i konstruktorzy mogli zbudować i udoskonalić płucoserce, wykorzystać kawałek celofanu do pierwszych dializ i przeszczepić nerkę. Aż w końcu dokonać niemożliwego – sprawić, że w czyjejś klatce piersiowej zabije serce innego człowieka. Wszystko to działo się zadziwiająco niedawno. Jürgen Thorwald pokazuje, że historię medycyny tworzą losy pojedynczych ludzi i każda z tych osób ma tak samo istotne znacznie – niezależnie od tego, czy stoi przy stole operacyjnym, czy na nim leży. Dziś transplantologia jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Literacki talent autora sprawia, że opowieść o jej narodzinach czyta się jak wciągającą powieść.
Kategoria książek Fakty, Reportaże to obszar literatury, który skupia się na opowiadaniu prawdziwych historii i faktów, przedstawiających ludzi, miejsca i wydarzenia z całego świata. W tych książkach autorzy starają się przekazać czytelnikom wiedzę na temat różnych zjawisk, wydarzeń i kultur, a także wskazywać na problemy, które w dzisiejszym świecie są aktualne.
Fakty to gatunek, który opiera się na przedstawianiu rzeczywistości i faktów, a autorzy starają się przekazać czytelnikom wiedzę na temat różnych dziedzin. Mogą to być książki naukowe, medyczne, historyczne lub inne, które pomagają czytelnikom zrozumieć specyfikę i złożoność danego tematu.
Reportaż to gatunek, który skupia się na przedstawieniu historii i wydarzeń w sposób, który pozwala czytelnikowi wczuć się w sytuację i zobaczyć ją z perspektywy osób, które są w nią zaangażowane. Autorzy często angażują się emocjonalnie w opowiadane historie i starają się uchwycić nie tylko fakty, ale także nastroje, uczucia i emocje, które towarzyszą danej sytuacji. W kategorii książek Fakty, Reportaże czytelnicy mogą znaleźć różne tematy, od opowieści o konfliktach i wojnach, poprzez opowieści o kulturach, zwyczajach, aż po historie zwykłych ludzi, którzy stali się bohaterami z powodu swoich czynów lub nieszczęść, które ich spotkały.
1 2 3 4 5 6 7

© OCZYTANI.pl Tania książka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Idź do góry