Strona główna Literatura, beletrystyka Biografie i wspomnienia
Wydawnictwo
Polecamy
Pakiet 6 książek (ZESTAW-2) erotyczna 93%
221,80 zł 15,95 zł

Pakiet 6 książek (ZESTAW-2) erotyczna

Popularne w księgarni
Mister - E L James
39,90 zł 9,95 zł
75%
Mama kazała mi chorować
39,80 zł 10,55 zł
73%
Boss of Me
38,90 zł 14,95 zł
62%
Łamacz Dusz
39,80 zł 12,95 zł
67%
Stokrotka w kajdanach
39,80 zł 12,95 zł
67%
Dostawa Poczta Polska
Promocja!
Oślepiona
Oślepiona
39.80 zł 7,95 zł
Promocja!
Janusz Majewski Film - Kobieta jego życia
Janusz Majewski Film - Kobieta jego życia
49.90 zł 12,95 zł
Promocja!
Twój czas. Notes Agaty Przybyłek
Twój czas. Notes Agaty Przybyłek
39.90 zł 15,95 zł

Biografie i wspomnienia | tania książka

Flea. Acid for the Children. Wspomnienia legendarnego basisty Red Hot Chili Peppers

Flea. Acid for the Children. Wspomnienia legendarnego basisty Red Hot Chili Peppers

11,95 zł   44,99 zł
Opis
Zamknij
Znasz tekst piosenki “Scar Tissue” albo “Californication” na pamięć? Śledzisz nowinki dotyczące Red Hot Chili Peppers i chciałbyś dowiedzieć się jak najwięcej na temat swojego ulubionego zespołu i jego członków? Książka “Flea. Acid for the Children” Michaela Balzary’ego na pewno ci w tym pomoże. Książka napisana przez basistę zespołu, Michaela Balzary’ego nazywanego “pchłą” (Flea), to zbiór wspomnień, które przenoszą czytelnika na różne kontynenty, w inne czasy, do początków zespołu, który od ponad 35 lat z powodzeniem gości na scenie muzycznej. Balzary, przekornie przezwany przez wokalistę zespołu Anthony’ego Kiedisa “pchłą” ze względu na swoje niespokojne usposobienie, zabiera czytelnika w życiową podróż, której początki sięgają australijskiego Melbourne, gdzie przychodzi na świat. Kolejnymi etapami w jego życiu są przeprowadzka do USA, rozwód rodziców, nauka gry na trąbce i fascynacja muzyką jazzową. Wejście w muzyczny świat wcale nie wskazywało na to, że Flea będzie kiedyś sławnym muzykiem punk rockowym. Dzieciństwo i lata młodzieńcze nie były wolne od przemocy i używek, które wpłynęły na późniejszą postawę Michaela. Z książki dowiadujemy się szczegółów na temat spotkania z Anthonym Kiedisem, które owocuje wieloletnią przyjaźnią i założeniem zespołu Red Hot Chili Peppers. Tocząca się w scenerii Miasta Aniołów opowieść ukazuje kontrastowy obraz tamtych czasów, kiedy nałóg narkotykowy, śmierć członka zespołu i kłopoty z prawem zostają zderzone z rosnącą popularnością i kolejnymi sukcesami zespołu.
Królowa Wiktoria

Królowa Wiktoria

12,95 zł   46,90 zł
Opis
Zamknij
Historie wielkich władców zawsze interesują szerokie grono czytelników. Nic w tym dziwnego - opowiadają o ludziach, których życia były niezwykle ciekawe, tak bardzo różniące się od typowych przeżyć. Poznaj historię jednej z najważniejszych kobiet w historii Wielkiej Brytanii. Jaka była "Królowa Wiktoria" i dlaczego jej rządy były tak ważne? Jest to książka opisująca w dużej mierze życie nie tylko samej Wiktorii, ale również jej męża - Alberta. Ich potomkowie zasiedli na tronach wielu państw i do dziś panują nad Wielką Brytanią, Szwecją, Norwegią, Belgią, Danią i Hiszpanią. Sama Wiktoria była kobietą nietuzinkową, a monarsze wychowanie bardzo odbiło się na jej osobowości. Sztywność życia i wielość obowiązków nie były łatwym zadaniem. Zawsze jednak wykonywała swoje powinności w sposób rzetelny i sumienny, dbając nie tylko o swojego męża, ale też o całe królestwo. Wiktoria nigdy nie była w pełni konserwatywna lub liberalna - stąpała po cienkiej granicy między nimi i przyjmowała określone stanowiska w konkretnych tematach. Właśnie ta wolność myślenia sprawiła, że jej rządy były tak kluczowe dla historii Wielkiej Brytanii. Poznaj bliżej jej życie.
Lincoln

Lincoln

12,95 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
Dzieje Stanów Zjednoczonych z wielu względów stanowią dla czytelnika europejskiego materiał interesujący, a nieraz wręcz pasjonujący. Są one przecież tak odmienne od dziejów państw europejskich, dodatkowo przeciętna nasza znajomość historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, ta wyniesiona jeszcze ze szkoły, jest bardzo fragmentaryczna. Odruchowe zdumienie budzi fakt, że kraj ten, reprezentujący dziś tak wysoki poziom techniczny, ekonomiczny i społeczny, zaledwie przed stu pięćdziesięciu laty rozdarty był najzacieklejszą wojną domową o elementarną w naszym rozumieniu kwestię, czyli zniesienie niewolnictwa. Żeby zrozumieć Amerykę, trzeba poznać Abrahama Lincolna. Lincoln praktykował jako adwokat przez blisko 25 lat. W tym czasie zdobył podstawy wiedzy społecznej i tę ogromną znajomość psychiki ludzkiej, którą się tak wyróżniał jako prezydent. Jako człowiek budził wiele sympatii. Był w miarę możliwości tolerancyjny, ale i niezłomny wtedy, gdy uważał to za konieczne. Był w pełni sobą, gdy jako prezydent odręcznie pisał listy kondolencyjne do rodzin poległych żołnierzy lub gdy wieczorami sam zasiadał przy telegrafie. Już jako prezydent Lincoln wyznaczył Stanom Zjednoczonym taką drogę: "Przyszłość naszą musi teraz opanować chłodny rozum, skrupulatnie wszystko obliczający". I choć taka polityka nie budzi wielkiego entuzjazmu, to jednak Stany na ogół poszły rzeczywiście tą drogą, choć z różnymi zakrętami - ciekawe, jak by to ocenił dzisiaj Abraham Lincoln"
Pamiętniki. Największy kochanek wszechczasów

Pamiętniki. Największy kochanek wszechczasów

10,95 zł   39,90 zł
Opis
Zamknij
"Pamiętniki. Największy kochanek wszech czasów" to wybór wspomnień najsłynniejszego uwodziciela w dziejach ludzkości. Miał 186 cm wzrostu, ciemną karnację, czarne oczy i włosy, które wszakże (wedle ówczesnej mody) skrywał zazwyczaj pod peruką. Giacomo Casanova to jedno z najbardziej znanych nazwisk w dziejach. Ten XVIII-wieczny prawnik, złodziej, oszust, karciarz, filozof, dyplomata i pisarz stał się dla potomnych synonimem uwodziciela. Pierwsze (choć niespełnione) miłosne uniesienia poznał już w wieku lat dwunastu. Przez ponad siedemdziesiąt lat burzliwego życia przeżył tyle przygód, że można by nimi obdzielić kilku filmowych bohaterów. Uwodził i był uwodzony, wiązał się z kobietami z różnych sfer i środowisk. Pojedynkował się (słynne starcie z Branickim), siedział w więzieniu, podróżował... Podawał się za kabalistę, alchemika i cudotwórcę. Należał do masonerii... I uwierzcie na słowo, że to wszystko to jeszcze nic! Casanova pozostawił po sobie pokaźny dorobek literacki. Składają się nań sztuki teatralne, dysputy, rozprawy, zbiory anegdot i opowiastek. Przekłady literackie i oczywiście wspomnienia. Najbardziej obszernym dziełem jest "Historia mojego życia", czyli 12-tomowy cykl wydany po raz pierwszy w Lipsku w latach 20-stych XIX wieku pod nazwą "Pamiętniki". Jak do tej pory nie doczekaliśmy się jeszcze na pełny polski przekład pamiętników Casanovy. Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy więc naszym czytelnikom ich obszerne fragmenty zawarte w niniejszej książce. Składają się one na spójną i barwną opowieść o człowieku, który stał się pionierem pewnej rewolucji obyczajowej. W czasach form i konwenansów oraz wszechobecnej pruderii pokazał, że fizyczność może być równie ważna co szlachetne, wzniosłe uczucia. Udowodnił, że mężczyzna również pragnie podobać się kobietom i zabiegać o ich względy i że nawet zawołany uwodziciel sam może paść ofiarą swoich własnych uczuć. W pamiętnikach wspomina o związkach z grubo ponad setką kobiet. Były to zarówno przelotne miłostki, jak i długoletnie, wartościowe relacje. A tajemnica tego jakby nie patrzeć sukcesu tkwi być może w tym, że uwodził, nie mając świadomości tego; będąc sam uwodzonym. Tak przynajmniej pisał. Ale czy to aby na pewno prawda?
Bez strachu. Dziennik współczesny

Bez strachu. Dziennik współczesny

11,95 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Najnowsza książka Józefa Hena, kolejna dawka charakterystycznego spojrzenia na teraźniejszość i przeszłość. Zapiski migawek z życia wybitnego pisarza zatytułowane "Bez strachu. Dziennik współczesny". Publikacja "Bez strachu. Dziennik współczesny" to kolejny tom dzienników Józefa Hena. Po wydanej w 2018 roku książce "Ja, deprawator", pisarz podpisał z wydawcą umowę na kolejny tom swoich dzienników. I gdy nowe dzienniki były skończone i gotowe do opublikowania pod tytułem "Do was i od was", rozpoczęła się epidemia koronawirusa, ludzie poprzez lockdown i strach o własne zdrowie doświadczyli innego świata. Józef Hen, wraz z wydawcą, zdecydował wówczas, że ten inny świat powinien pojawić się i w jego książce. W ten oto sposób, po refleksji kończącej przygotowaną przez pisarza treść, autor dopisał zdanie "W tym miejscu książka miała się zakończyć" oraz kontynuował swoje obserwacje i rozmyślania przez kolejnych kilka miesięcy. Tytuł, "Bez strachu", można interpretować wielorako, choć sam autor mówi, że nie odnosi się on jedynie do koronawirusa. Tak się złożyło, że niemal na początku tego tomu opowiada on o zwalczaniu strachu podczas oblężenia we wrześniu 1939. Walka ze strachem jest więc klamrą spinającą całość. Pomiędzy codziennymi obserwacjami i spostrzeżeniami na temat otaczającej go rzeczywistości, Józef Hen snuje swoje wspomnienia z czasów wojny, a także swego życia przed wojną czy odnajdywania się w polskim socjalizmie. Jego opowieść smuci i bawi, wstrząsa i napawa nostalgią, przepełniona jest melancholią, ale niepozbawiona ironii. Józef Hen, a właściwie Józef Henryk Cukier, to urodzony w 1923 roku polski pisarz i publicysta żydowskiego pochodzenia, dramaturg, reportażysta i scenarzysta filmowy. Ma na swoim koncie reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną, a także powieści dla dorosłych i młodzieży oraz scenariusze filmowe.
Sekretny dziennik Holokaustu. Nieznana historia Nonny Bannister

Sekretny dziennik Holokaustu. Nieznana historia Nonny Bannister

12,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Niezwykła historia młodej arystokratki, która w niemieckim obozie pracy poznała prawdziwą miarę człowieczeństwa. Nonna Bannister spisywała pamiętniki jako młoda dziewczyna – na gorąco, podczas wojny. Jednak okropności holokaustu, których doświadczyła, niemal zabrała ze sobą do grobu. Jej zapiski, odkryte na nowo, gdy była już wiekową kobietą, odsłaniają tę niezwykłą historię. Nonna Lisowska pochodziła z bogatej rosyjskiej rodziny i jako jedyna przeżyła II wojnę światową. W 1950 roku przyjechała do USA, gdzie poślubiła Henry’ego Bannistera. Nigdy nie wspominała o swoich doświadczeniach. Napomknęła o nich dopiero kilka lat przed śmiercią w 2004 roku. Wtedy ujawniła bliskim swoje pamiętniki, pierwotnie spisane w sześciu językach na skrawkach papieru, trzymane przez całą wojnę w poduszce przywiązanej do ciała. Jako Rosjanka z rodziny cieszącej się przywilejami, młoda Nonna trafiła do niemieckiego obozu pracy, gdzie szybko poznała wartość ludzkiego życia i znaczenie przebaczenia. Jej zapiski to niezwykłe spojrzenie na opresyjną naturę rosyjskiego komunizmu i okrutne zło nazistowskich Niemiec. Co jednak ważniejsze, zza przejawów ludzkiej deprawacji widocznej w przerażających aktach brutalności i mordach, przebijają promyki nadziei uosabiane przez ludzi: prawosławną babcię, wątłego żydowskiego chłopca czy grupę niemieckich katolickich zakonnic i księży. Za ich sprawą ten pamiętnik rozdziera serce, choć jednocześnie jest pełen nadziei, niezapomniany. Dzięki współpracy autorek i syna Nonny, jej wspomnienia nabrały kształtu i jeszcze głębiej przemawiają do wyobraźni. Dają wgląd w osobiste i bolesne refleksje w najmroczniejszym okresie w dziejach ludzkości. To historia o miłości i stratach, których nie da się zapomnieć. Jednak mimo trudnej tematyki czytelnicy poczują się umocnieni, przeczytawszy tę poruszającą i pełną nadziei opowieść o odwadze, wierze i przebaczeniu. Denise George jest autorką kilkudziesięciu książek publikowanych w dużych oficynach (Penguin Random House, Tyndale House, Zondervan, LifeWay, Bethany House itp.) oraz ponad 1500 artykułów w czasopismach i gazetach. Pisze o prawach obywatelskich, II wojnie światowej i życiu chrześcijańskim. Carolyn Tomlin to autorka kilku książek, pisze comiesięczne felietony do kilku magazynów i gazet. Opublikowała ponad trzy tysiące artykułów. Uczy pisania. John Bannister, syn Nonny, który postanowił niezwykłą historię matki upublicznić ku pamięci i przestrodze dla kolejnych pokoleń.
Historia Edith. Poruszające wspomnienia dziewczyny

Historia Edith. Poruszające wspomnienia dziewczyny

12,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Gdy w 1939 roku Hitler zaatakował Holandię, Edith van Hessen była uczennicą znanego holenderskiego gimnazjum. Była także Żydówką. W tym samym miesiącu, w którym zaczęła ukrywać się Anne Frank, Edith wysłano do odważnej protestanckiej rodziny, gdzie zamieszkała pod przybranym nazwiskiem i przeżyła, udając nie-Żydówkę. Jedną trzecią ukrywających się holenderskich Żydów Niemcy odkryli i zamordowali; w ten sposób zginęła większość członków rodziny Edith. Jej pamiętnik powstał w oparciu o zapiski z dzienników, które prowadziła jako nastolatka w okupowanej Holandii, listów z okresu wojny i wspomnień dorosłej ocalałej. Historia Edith, w której autorka relacjonuje wydarzenia z czasów wojny i opowiada o tym, co wtedy czuła, jest afirmacją życia, miłości i wyjątkowej odwagi.
Wielka ofensywa piwna

Wielka ofensywa piwna

13,45 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
Cóż może bardziej podnieść na duchu żołnierza niż dobre słowo i piwo prosto z domu? John Donohue, znany jako Chick, spędza z kolegami wieczór w jednym z nowojorskich barów. Każdy z nich stracił w Wietnamie kogoś bliskiego. Wieczór się rozkręca i nagle pada absurdalny pomysł: ktoś powinien wybrać się do Wietnamu, odnaleźć przyjaciół, przekazać słowa wsparcia i pośmiać się z nimi przy puszce piwa. Lecz kto jest na tyle szalony, aby to zrobić? Chick! Dzień później ten były żołnierz piechoty morskiej, licząc, że dopisze mu irlandzkie szczęście, wsiada z torbą pełną piwa na płynący do Wietnamu statek towarowy. Wyrusza na wyprawę, która na zawsze odmieni jego życie. Podczas pełnej niesamowitych przygód odysei kilka razy otrze się o śmierć, lecz to go nie odstraszy: chce sprawić kolegom radość i przekazać im wdzięczność rodaków. Fascynujące wspomnienia o sile wojennej lojalności i przyjaźni. Ta prawdziwa i niesamowita historia Johna Donohue została zekranizowana przez Petera Farrelly'ego, dwukrotnego zdobywcę Oscara za film Green Book. W rolę Chicka wcielił się Zac Efron, a w filmie zagrali również Russell Crowe i Bill Murray. Przemierzamy z Chickiem tysiące kilometrów w niezwykłej wyprawie pełnej smutku, ale i fascynującej. Będziecie się śmiać i płakać, ale nie pożałujecie lektury tej absolutnie szalonej opowieści! - Malachy McCourt
Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski

Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski

21,95 zł   59,99 zł
Opis
Zamknij
Marek Hłasko jest jednym z najważniejszych polskich twórców w zakresie literatury, jednak nie tylko jego spisane prace są tym, co warto poznać - prywatne historie z jego życia są równie ciekawe. Jego żywot pełny był skrajnych emocji, interesujących zdarzeń i sytuacji, które zostały zinterpretowane całkowicie odmiennie, niż powinny. "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" to książka, która pozwoli zrozumieć artystę z wielu perspektyw. Pozycja ta zawiera informacje, zdjęcia i dokumenty, które do tej pory pozostawały nieopublikowane, a które rozwiązują przeróżne mity dotyczące postaci Marka Hłaski. Ze względu na swój wygląd nazywany był często polskim Jamesem Deanem, a poprzez talent przyrównywano go do Ernesta Hemingwaya. Ostatnie lata badawcze autora tej książki pozwoliły na odkrycie faktów, które dużo dokładniej opisują życie prowadzone przez polskiego pisarza. Najnowsze wydanie jest więc wzbogacone o istotne informacje, ale to nie wszystko - zadbano również o to, aby tym razem zamieścić większą liczbę zdjęć i reprodukcji dokumentów, co zbliża czytelnika do postaci artysty.
Dzieciństwo w pasiakach

Dzieciństwo w pasiakach

11,25 zł   38,00 zł
Opis
Zamknij
Pozycja, która wstrząśnie Tobą do głębi. Przyjrzyj się na nowo realiom obozowym - tym razem jednak wykorzystaj do tego oczy dziecka. "Dzieciństwo w pasiakach" stanowi kompletną relację na temat obozowego życia, którą zdaje czytelnikom książki dziecko. Bogdan Bartkowski, główny bohater, a zarazem autor opowieści, miał dokładnie dwanaście lat, gdy w nocy z 11 na 12 sierpnia trafił z matką do obozu Auschwitz-Birkenau. To wspomnienia, które wryły się w pamięć chłopca - a później dorosłego mężczyzny - już na zawsze. To jeden z najpełniejszych obrazów tamtejszej rzeczywistości prezentowany przez najmłodszych, którzy nie rozumieli, co się dzieje, a jednak musieli jakoś funkcjonować między więźniami, by przetrwać.
Pamiętnik Mary Berg

Pamiętnik Mary Berg

12,25 zł   43,00 zł
Opis
Zamknij
Książka "Pamiętnik Mary Berg" zabierze Cię w tragiczne wspomnienia autorki, która swoje dzieciństwo spędziła w warszawskim getcie. Poznaj jeden z najważniejszych dokumentów z czasów II wojny światowej. Poruszający zapis koszmaru i terroru. Mery Berg postanowiła spisać szczegółowy pamiętnik swoich przeżyć i obserwacji. Prace nad nim rozpoczęła w wieku 15 lat. Młoda dziewczyna nie spodziewała się, że koszmar niemieckiej okupacji i nieludzkie cierpienie będzie trwać kolejne 4 lata. W tym czasie zapisała sugestywne szczegóły niektórych z najważniejszych wydarzeń XX wieku, a dziś dzięki niej każdy może je poznać. W publikacji "Pamiętnik Mary Berg" znajduje się świadectwo koszmarnego cierpienia prześladowanych Żydów, ich życia w niewoli, przymusowych werbunków do pracy, licznych deportacji, a także bohaterstwa bojowników, którzy dzielnie stawiali czoła niemieckiej okupacji. Mary Berg miała wiele szczęścia w swojej niedoli - odzyskała wolność wraz ze swoją rodziną dzięki akcji wymiany więźniów. Zdołała także przemycić ze sobą pamiętnik pisany przez ostatnie cztery lata. Tym samym ujawniła światu pełną szczegółów relację z najmroczniejszych wydarzeń z czasów Hitlera. Nowe wydanie "Pamiętnika Mary Berg" zostało na nowo przetłumaczone i wzbogacone o niepublikowane do tej pory materiały. Młoda dziewczyna była świadkiem tworzenia się historii i z pewnością nie spodziewała się, że tworzy jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących II wojny światowej.
300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2

300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2

16,95 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
Biogramy wybitnych uczonych w encyklopediach najczęściej ograniczają się do suchego zestawienia najważniejszych faktów. Tymczasem uczeni są przede wszystkim ludźmi, wybitnymi indywidualnościami, i mają – jak każdy – przywary, dziwactwa, upodobania, a niekiedy burzliwe życie prywatne. Wszystkie informacje na ten temat są najczęściej wstydliwie pomijane, gdyż panuje przekonanie, że nie wypada odbrązawiać posągowych postaci. Tymczasem kiedy dowiadujemy się, że wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki, postacie nabierają wreszcie cech ludzkich. Obecny zbiór tekstów luminarza polskiej nauki Andrzeja Kajetana Wróblewskiego oparty jest na cyklu jego artykułów "Uczeni w anegdocie" publikowanym od ponad 25 lat w miesięczniku "Wiedza i Życie". Część z nich znalazła się już w zbiorach książkowych "Uczeni w anegdocie" (Prószyński i S-ka 1999),"Uczeni w anegdocie. Poczet drugi" (Prószyński i S-ka 2004) oraz "200 uczonych w anegdocie" (Świat Książki 2010). Wszystkie publikowane wcześniej teksty zostały przejrzane, poprawione, uzupełnione, rozszerzone i przystosowane do obecnego wydania, w którym można znaleźć opowieści o stu nowych postaciach.
Dni długie jak lata

Dni długie jak lata

16,45 zł   42,00 zł
Opis
Zamknij
Dramatyczna walka o przetrwanie w czasach II wojny światowej. Bogdanowi Bartnikowskiemu i wielu innym dzieciom w okupowanej Warszawie nie dana była spokojna, szczęśliwa młodość. "Dni długie jak lata" to zapis heroicznych zmagań małych bohaterów. Książka Bogdana Bartnikowskiego to poruszająca opowieść o przeżyciach wojennych z perspektywy małego dziecka. Gdy wybuchła II wojna światowa, autor miał zaledwie siedem lat. Jego spokojne dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez panujący wokół terror i dramatyczną walkę o przetrwanie. Mały Bogdan został łącznikiem w czasie Powstania Warszawskiego. Brał również udział w walkach na Ochocie, posługując się pseudonimem "Mały". Jego opowieść to wstrząsające świadectwo rzeczywistości wojennej widzianej oczami dziecka. Autor musiał zmierzyć się z wyzwaniami, którym nie sprostałby niejeden dorosły człowiek. Jak sam twierdzi, wojna odebrała dzieciństwo jemu i wielu innym dzieciom - niektóre z nich okupiły ją nawet życiem. "Dni długie jak lata" to powieść napisana z potrzeby serca. Bogdan Bartnikowski chciał, by na kartach historii pozostał ślad po małych bohaterach. Wydanie zawiera również sto pięćdziesiąt stron nie opublikowanego jak dotąd tekstu.
Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak

Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak

12,95 zł   42,00 zł
Opis
Zamknij
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych polskich pisarek. Skandalizująca feministka, działaczka społeczna, inicjatorka ruchu społecznego Polska jest Kobietą. Już dziś sięgnij po książkę “Trudno z miłości się podnieść. Manuela Gretkowska w rozmowie z Patrycją Pustkowiak” i poznaj bliżej tę niezwykłą kobietę, która nie boi się mówić bez ogródek. “Trudno z miłości się podnieść” to książka na poły biograficzna. Napisana w formie wywiadu-rzeki rozmowa Patrycji Pustkowiak z Manuelą Gretkowską pozwala poznać fakty z życia sławnej pisarki, a także zapoznać się z jej przemyśleniami, przekonaniami i uczuciami. Manuela Gretkowska jest niewątpliwie barwną osobowością. Udowadnia to również w wywiadzie z autorką książki - maluje się przed nami obraz osoby niezwykle dowcipnej i błyskotliwej. W swej twórczości znana pisarka niejednokrotnie odwołuje się do tematyki relacji damsko-męskich, nic więc dziwnego, że motywem przewodnim rozmowy obu pań są właśnie uczucia, miłosne komplikacje i związki międzyludzkie. Pojawiają się oprócz tego rozmaite tematy dotyczące zarówno kwestii bieżących, jak i tych odnoszących się do odległej przeszłości: nie brak tu retrospekcji, w których pisarka wspomina swoje dzieciństwo, opowiada o rodzinie i dorastaniu na łódzkich Bałutach. Niezależnie od podjętego tematu, na każdym kroku możemy podziwiać niezwykłą zdolność do obserwacji otoczenia, jaką przejawia. Odnosząc się do teraźniejszości, Gretkowska nie kryje się ze swym stosunkiem do polityki oraz dobitnie podkreśla swoje zainteresowanie życiem społecznym. Przedstawia kontekst wpływający na jej proces twórczy, sięga też po inne tajemnice ze swojego życia. W tej rozmowie nie zabrakło poruszania tematów kontrowersyjnych: seksu i zdrady, układania sobie życia po przejściach, a także sięgania po środki stymulujące umysł, stanowiące alternatywę dla narkotyków. Dużo miejsca poświęca Gretkowska sprawom osobistym, pozwalając czytelnikowi bliżej poznać zarówno siebie, jak i swoich najbliższych.
Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia

Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia

16,45 zł   43,00 zł
Opis
Zamknij
Wyjątkowa biografia jednej z najbardziej znanych amerykańskich pisarek. Poznaj życie Sylvii Plath i lepiej zrozum jej dzieła! Sylvia Plath to amerykańska poetka, pisarka i eseistka zaliczana do grona poetów wyklętych. Poezja Sylvii Plath należy do nurtu poezji konfesyjnej. "Ostatnie dni Sylvii Plath" dotyczą głównie siedmiu ostatnich miesięcy życia poetki, w których walczyła o swoje życie z własnym mężem, Tedem Hughesem. Autor biografii postanowił przedstawić prawdziwy obraz poetki, tak różny od tego, który narzucił światu jej mąż. Autor książki, Carl Rollyson, jest pierwszym biografem Sylvii Plath, któremu udało się uzyskać dostęp do dokumentów, w których znajdowały się informacje kluczowe w próbie zrozumienia życia poetki. Autor miał okazję zapoznać się z archiwalnymi listami oraz notatkami pochodzącymi z terapii Plath. Dokumenty te mają olbrzymią wartość podczas tworzenia biografii, ponieważ to terapeutce poetka postanowiła powierzyć najbardziej skryte myśli i informacje o sobie i rodzinie. Biografia Sylvii Plath to doskonała pozycja dla każdego fana utworów autorki. Z książki "Ostatnie dni Sylvii Plath" czytelnik może dowiedzieć się o poetce informacji, których nie znajdzie nigdzie indziej.
Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu

Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu

14,95 zł   39,99 zł
Opis
Zamknij
Poruszający dokument z czasów II wojny światowej odnalazł się w jednej z nowojorskich skrytek bankowych po 70 latach zapomnienia. Mowa o dzienniku młodziutkiej Reni Spiegel, polskiej Żydówki, która notowała swoje przemyślenia w bardzo trudnych czasach. "Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny" pozwala poznać rzeczywistość okresu okupacji, jednak codzienne trudności przeplatają się w nim z wieloma błahymi, a nawet zabawnymi sytuacjami. W końcu nawet w getcie życie musiało toczyć się dalej - nadzieja na lepsze czasy dawała szansę na przeżycie. Renia Spiegel zaczęła pisać swój dziennik w wieku piętnastu lat. Mieszkała wówczas z młodszą siostrą u dziadków w Przemyślu, skąd została przeniesiona do utworzonego przez Niemców getta. Renia opisuje wojenną rzeczywistość - ucieczkę przed nalotami, proces tworzenia getta czy nagłe zniknięcia rodzin żydowskich. Mimo trudnej rzeczywistości, w jej zapiskach widać także "normalność", której chce doświadczać nastolatka - pierwszą miłość i pocałunek ukochanego Zygmunta, zachwyt otaczającą przyrodą, aktualne ceny produktów żywnościowych. Wesołe, błahe historie mieszają się jednak ze śmiertelnym zagrożeniem - Renia w dzienniku zapisuje swoje wiersze, zawierające opisy wojennej codzienności. Czytelnik może poznać trudną rzeczywistość młodej Żydówki - sposoby zdobywania żywności, a także strach przed nocnymi aresztowaniami czy wywózką. Renia Spiegel stworzyła cenne źródło historyczne, które po wielu latach jest świadectwem wojny i okrucieństwa, którego doświadczyła ludność żydowska. Dziewczyna została zastrzelona w 1942 roku przez niemieckiego żołnierza. Ostatnie wpisy w dzienniku są dokonane ręką Zygmunta Schwarzera, który przeżył wojnę i ukrył dziennik ukochanej. Zapiski Reni należą do najbardziej poruszających dokumentów z czasów II wojny światowej.
Niewinni w Norymberdze

Niewinni w Norymberdze

21,45 zł   44,00 zł
Opis
Zamknij
“Niewinni w Norymberdze” to literackie świadectwo z procesu największych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Wiemy o procesach, które ciągną się latami. Niektóre dotyczą bardzo lokalnych spraw; są jednak takie, które, choć trwały długi czas, nie przyniosły oczekiwanego rozwiązania i rezultatów. Mało tego, procesy norymberskie, o których mowa, dotyczyły setek, jeśli nie tysięcy ludzi, którzy pośrednio lub bezpośrednio przyczynili się do zagłady sporej części ludzkości. Głośne procesy norymberskie, choć miały miejsce ponad pół wieku temu, do dziś stanowią najbardziej niewypowiedziany wyraz bólu i cierpienia niewinnych oraz okrucieństwa wojny. Seweryna Szmaglewska jako jedyna Polka zeznawała w nich przed wymiarem sprawiedliwości. Pociągnięto wtedy do odpowiedzialności 185 osób, w tym lekarzy, prawników, ministrów, wojskowych oraz przemysłowców. I pomimo dwunastu procesów nadal nie znamy pełnej prawdy na temat okrutnych poczynań tych, którzy przyczynili się do systemowej zagłady. "Niewinni w Norymberdze" to niepozostawiająca złudzeń książka, przybliżająca tematykę głośnych procesów. Seweryna Szmaglewska, podobnie jak w innych pozycjach ("Dymy nad Birkenau", "Czarne stopy" czy "Zapowiada się piękny dzień") bez najmniejszych ogródek daje prawdziwe świadectwo o tym, że piekło na ziemi niestety istnieje...
Hitler. Biografia

Hitler. Biografia

29,95 zł   99,00 zł
Opis
Zamknij
Tyran, psychopata, wykonawca ?programu? ideologii rasowej czy charyzmatyczny wódz? Każde pokolenie kreśli inny wizerunek Hitlera, na nowo stawiając pytania o współodpowiedzialność Niemców za jego reżim. Peter Longerich, renomowany historyk nazizmu, w swojej nowej, obszernej biografii ukazuje nam dyktatora osobiście ingerującego w rozmaite sfery polityki ? znacznie intensywniej i aktywniej, niż dotychczas sądzono. Mamy tu nowe spojrzenie na rządy Hitlera i jego rolę w dziejach narodowego socjalizmu. Niniejsza biografia stawia osobę Hitlera i jego poczynania w centrum dziejów narodowego socjalizmu. Polityka zagraniczna, operacje militarne, terror i masowe morderstwa, stosunek do Kościołów, sprawy kulturalne, a także codzienne życie Niemców ? w każdej z tych dziedzin kierownicza aktywność Hitler.
Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie

Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie

19,95 zł   49,90 zł
Opis
Zamknij
Wielowymiarowy portret Marii Skłodowskiej-Curie, którą świat poznał jako wybitną osobowość nauki. Pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces przeplatają się tu z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria doświadczała jako kobieta, naukowiec, a także imigrantka z Polski. Curie wyprzedzała swoją epokę, przekraczając granice i łamiąc panujące konwenanse. Barbara Goldsmith otrzymała za tę książkę prestiżową nagrodę Amerykańskiego Instytutu Nauk Fizycznych przyznawaną za popularyzację nauki.
Skoczkowie. Przerwany lot

Skoczkowie. Przerwany lot

10,95 zł   39,90 zł
Opis
Zamknij
Tak jak polski himalaizm nie zaczął się od Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki, tak polskie sporty zimowe nie nastały wraz z Wojciechem Fortuną, Adamem Małyszem czy Justyną Kowalczyk. Jeszcze przed II wojną światową mieliśmy zawodników zaliczanych do światowej elity. To opowieść o trojgu wybitnych przedstawicieli polskiego narciarstwa: Bronku Czechu, Staszku Marusarzu i jego siostrze Helenie. Bronek był pierwszym polskim zawodnikiem światowej klasy, Staszek - niedoszłym mistrzem świata i pierwszym zawodnikiem spoza Skandynawii, który zagroził hegemonii "ojców założycieli" narciarstwa, a talent Heleny był tak wielki, że wróżono jej sukcesy na arenie międzynarodowej. Losy bohaterów diametralnie zmienia wojna. Bronek został aresztowany i wywieziony do Auschwitz, gdzie po czterech latach zmarł. Staszek z Heleną ruszyli na szlak kurierski, ale również zostali zatrzymani. Po trwających rok torturach i przesłuchaniach Helena została rozstrzelana. Staszek kilkakrotnie uciekał. W Krakowie wyskoczył z celi śmierci, a następnie przedostał się na Węgry, gdzie doczekał końca wojny. A w tle Zakopane... Miasto w połowie lat 30. - po wybudowaniu kolejki na Kasprowy Wierch - w niczym nie ustępowało topowym europejskim kurortom. Przed wojną dwukrotnie organizowało mistrzostwa świata w narciarstwie.
Urodzony w Tybecie

Urodzony w Tybecie

15,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Unikatowy wgląd w tybetańską duchowość i życie mnicha. Chögyam Trungpa (1939-1987) w wieku trzynastu miesięcy został rozpoznany jako jedenaste wcielenie Trungpy Tulku, dzierżyciela buddyjskiej linii kagju i njingma. Odbył intensywny trening w medytacji, buddyjskich naukach i filozofii, a jako nastolatek został opatem klasztorów Surmang. Po inwazji komunistycznych Chin na Tybet w 1959 r. musiał uciekać z kraju - tak rozpoczęła się jego wielomiesięczna wyczerpująca tułaczka po Himalajach. W końcu znalazł się w Indiach, a w 1963 r. wyjechał na studia do Oksfordu. W latach 70. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie intensywnie nauczał dharmy, stając się jednym z najwybitniejszych buddyjskich nauczycieli na Zachodzie. Urodzony w Tybecie to wyjątkowa książka - Chögyam Trungpa wspomina w niej swoje klasztorne dzieciństwo i doświadczenia młodziutkiego mnicha, a także bliskie więzi z nauczycielami, dając unikatowy, wręcz intymny wgląd w życie tybetańskiego lamy. Barwnie opisuje trudy wędrówki do Indii, a wreszcie mówi o dalszym rozwoju duchowym i niełatwej drodze, jaką przebył na Zachodzie.
Z czego powstaje jabłko?

Z czego powstaje jabłko?

15,45 zł   44,90 zł
Opis
Zamknij
Fascynujące, pełne ciekawych przemyśleń i kontrowersyjnych tematów rozmowy izraelskiego pisarza, Amosa Oza, oraz redaktorki hebrajskich wydań jego dwóch ostatnich książek, Sziry Chadad. Ze względu na wspólną pracę przy książkach, Amos Oz i Szira Chadad spędzają wiele czasu w swoim towarzystwie. To przyczyniło się do licznych, długich dyskusji na rozmaite tematy, które okazały się poruszać kwestie ważne dla wielu ludzi, a nawet oferować odpowiedzi na niektóre dręczące ich pytania. Dlatego też zostały zebrane, uporządkowane i zamieszczone w książce. "Z czego powstaje jabłko?" to czysty dialog pomiędzy kobietą i mężczyzną, przedstawicielami różnych pokoleń. Znajdziemy tu głębokie i szczere przemyślenia, debaty o życiu, literaturze i sztuce, dyskusje na temat polityki w Izraelu i na świecie. Dowiemy się, jak powstają powieści Oza, skąd przychodzą jego pomysły i w jaki sposób ubiera je w słowa. Poznamy punkty widzenia Amosa i Sziry w sprawie rodzicielstwa i dojrzewania młodzieży dziś i dawniej, nie zabraknie również żywiołowych dyskusji o seksie i erotyce, nieodłącznych elementach życia każdego człowieka. Dodatkowo pisarz opowie o przemianach społecznych, których był świadkiem w trakcie swojego życia. Rozmowy prowadzone są w sposób przyjazny i zupełnie swobodny, momentami humorystyczny, ale jednocześnie niestroniący od poważniejszych tonów. Amos Oz jest cenionym i znanym izraelskim pisarzem z dużym dorobkiem literackim. Wybitność jego dzieł potwierdza mnogość otrzymanych nagród, takich jak Nagroda Bialika czy Nagroda Franza Kafki, a także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego oraz medal "Zasłużony dla tolerancji". Niektóre z jego dzieł przetłumaczono na język polski, m.in.: "Opowieść o miłości i mroku", "Aż do śmierci", "Pantera w piwnicy", "Tam, gdzie wyją szakale". Szczególnie warto sięgnąć po dwie z jego książek, "Poznać kobietę" i "Judasza", które budzą niepokój zrodzony ze świadomości, jak celne i aktualne są przemyślenia autora.
Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop

11,95 zł   44,99 zł
Opis
Zamknij
"Być Britney. Blaski i cienie życia ikony pop" autorstwa Jennifer Otter-Bickerdike to biografia jednej z największych gwiazd współczesnego popu, czyli Britney Spears. W książce zawarto anegdoty, relacje fanów, opinie z forów i wywiady, z których wyłania się wyrazisty portret piosenkarki. Britney Spears chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest ona jedną z największych ikon popkultury. Sławę zaczęła zdobywać w latach 90. i niemal od samego początku wzbudzała zainteresowanie mediów. Dużo mówiło się nie tylko o twórczości piosenkarki, ale również o jej życiu prywatnym. Jak to się stało, że zwykła dziewczyna z sąsiedztwa stała się księżniczką muzyki pop i jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w show-biznesie? Jennifer Otter-Bickerdike w obiektywny sposób śledzi rozwój kariery Britney. Pokazuje, z jakimi trudnościami musiała zmagać się artystka na przestrzeni lat i jak stała się więźniem swojej własnej sławy. W polskim wydaniu książki można znaleźć dodatkowy komentarz Otter-Bickerdike na temat bieżących wydarzeń z życia piosenkarki. To nie tylko biografia, ale również przenikliwa ocena jednej z największych gwiazd muzyki współczesnej.
Kilian Jornet. Niemożliwe nie istnieje

Kilian Jornet. Niemożliwe nie istnieje

10,95 zł   42,99 zł
Opis
Zamknij
"Kilian Jornet. Niemożliwe nie istnieje" to fascynująca opowieść o pasji, inspiracji i spełnianiu marzeń. Każde wielkie osiągnięcie to efekt włożonego wysiłku, pracy i wiary w sukces. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwe, o czym można przekonać się, czytając tę książkę. Kilian Jornet uprawia kilka dyscyplin i w każdej z nich może poszczycić się sukcesami. Jest też przykładem człowieka, który stawia sobie coraz ambitniejsze cele i robi wszystko, żeby je zrealizować. Swoje ciało doprowadził do granic wytrzymałości, liczne kontuzje też nie są mu obce, a każdy jego wyczyn to balansowanie na granicy życia i śmierci. Odpowiednie przygotowanie i odwaga sprawiły, że przezwyciężył wszelkie przeciwności. Tylko w ciągu jednego tygodnia dwukrotnie wbiegł na Mount Everest, i to bez butli tlenowej. Jest także rekordzistą w biegach na Mont Blanc, Denali i Aconcagua. Wydaje się na pozór, że sukcesy przychodzą mu z łatwością. Nic bardziej mylnego - Kilian Jornet już od dzieciństwa przygotowywał się do osiągania wielkich celów, trenując swoje ciało i umysł. Jego postawa jest dowodem na to, że nic nie jest dziełem przypadku, a rezultaty są poprzedzone latami ćwiczeń i poświęceń. Poznaj niesamowitą historię człowieka, który w skyrunningu osiągnął prawie wszystko. Szczera i zarazem intymna książka to okazja do poznania Kiliana Jorneta jak nigdy dotąd. To ON osobiście dzieli się wspomnieniami, swoją pasją, doświadczeniem i wiedzą jak osiągać niemożliwe. Dzięki temu każdy może zainspirować się i uwierzyć we własny sukces, a to, co dotąd jawiło się jako nierealne, stanie się możliwe.
Biografie i wspomnienia to kategoria, w której można znaleźć autentyczne opisy życia danej postaci. Odnajdziesz tu najbardziej poruszające i wzruszające opowieści. Biografie i wspomnienia słynnych ludzi mogą inspirować czytelnika, ponieważ to prawdziwe historie opisujące bagaż doświadczeń oparty na wzlotach, ale też upadkach danej postaci. W naszej ofercie znajdziesz m.in. biografie historyczne, aktorów, pisarzy, sportowców, a także ludzi ciężko doświadczonych przez los. Wybierz książki z naszej oferty i poznaj prawdziwe losy bohaterów, które może zainspirują Cię do pozytywnych działań.
1 2 3 4 5 6 7

© OCZYTANI.pl Tania książka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Idź do góry